AB
Abandoned
CR-OIL
OVV VIRGO 6-25-114-6
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062511406W60 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-114-06W6/0 |
| Well Name | OVV VIRGO 6-25-114-6 |
| License Number | 0034197 |
| Key List | 1146062506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 05-25-114-06W6 |
| Coordinates | 58.926809, -118.866927 |
| Borehole Coordinates | 58.926832, -118.86642 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0026 |
| Name | Ovintiv Canada ULC |
| Address | Box 2850 500 Centre St SE Calgary AB T2P 2S5 |
| Telephone | (403) 645-2000 |
| Abbreviation | OVV |
| Agent Code | General |
| License Date | May 31, 1968 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Jul 10, 1996 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | ABZONE |
| Type | N/A |
| Field | 0926 |
| Pool | 0772109 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 341 m 1,118 ft |
| Surface Ground Elevation | 337 m 1,105 ft |
| Max TVD | 1,638 m 5,373 ft |