AB
Abandoned
CR-OIL
PENN WEST POUCE COUPE 6-25-80-12
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062508012W60 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-080-12W6/0 |
| Well Name | PENN WEST POUCE COUPE 6-25-80-12 |
| License Number | 0107247 |
| Key List | 0806122506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-080-12W6 |
| Coordinates | 55.962933, -119.736994 |
| Borehole Coordinates | 55.962933, -119.736994 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0BP8 |
| Name | Obsidian Energy Ltd. |
| Address | 200 - 207, 9 Ave SW PO Box 1450 Stn M Calgary AB T2P 1K3 |
| Telephone | (403) 777-2500 |
| Abbreviation | OBE |
| Agent Code | General |
| License Date | May 23, 1984 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Oct 4, 1993 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | ABZONE |
| Type | N/A |
| Field | 0727 |
| Pool | 0508001 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 658 m 2,157 ft |
| Surface Ground Elevation | 653 m 2,142 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |