AB
License Issued
GAS
TOURMALINE HZ FARMTON 6-25-80-11
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062508011W60 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-080-11W6/0 |
| Well Name | TOURMALINE HZ FARMTON 6-25-80-11 |
| License Number | 0490040 |
| Key List | 0806112506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 01-27-080-11W6 |
| Coordinates | 55.959314, -119.619849 |
| Borehole Coordinates | 55.962681, -119.582242 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A573 |
| Name | Tourmaline Oil Corp. |
| Address | 3700, 250 - 6 Ave SW, Calgary AB T2P 3H7 |
| Telephone | (403) 266-5992 |
| Abbreviation | TOURMALINE |
| Agent Code | General |
| Operator | A573 |
| License Date | Jul 18, 2018 |
| Well Status & Activity | |
| Status | License Issued |
| Status | Dec 1, 2022 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | GAS |
| Mode | FLOW |
| Type | N/A |
| Field | 0370 |
| Pool | 0524005 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 703 m 2,308 ft |
| Surface Ground Elevation | 698 m 2,289 ft |
| Max TVD | 1,849 m 6,068 ft |