AB
Recertified
CR-OIL
ATCOR ET AL SPIRITR 6-25-78-8
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062507808W60 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-078-08W6/0 |
| Well Name | ATCOR ET AL SPIRITR 6-25-78-8 |
| License Number | 0109558 |
| Key List | 0786082506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-078-08W6 |
| Coordinates | 55.788095, -119.104998 |
| Borehole Coordinates | 55.788095, -119.104998 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0T82 |
| Name | Prairie Provident Resources Canada Ltd. |
| Address | 1000, 500 - 4th Ave SW, Calgary AB T2P 3G4 |
| Telephone | (403) 292-8000 |
| Abbreviation | PPR |
| Agent Code | General |
| License Date | Sep 28, 1984 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Recertified |
| Status | Oct 10, 1985 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | ABZONE |
| Type | N/A |
| Field | 0920 |
| Pool | 0506002 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 720 m 2,361 ft |
| Surface Ground Elevation | 715 m 2,346 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |