AB
License Issued
WATER
WHITECAP VALHALLA 6-25-75-9
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062507509W60 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-075-09W6/0 |
| Well Name | WHITECAP VALHALLA 6-25-75-9 |
| License Number | 0185270 |
| Key List | 0756092506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-075-09W6 |
| Coordinates | 55.523683, -119.259325 |
| Borehole Coordinates | 55.523683, -119.259325 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A5BE |
| Name | Whitecap Resources Inc. |
| Address | 3800 - 525 8 Ave SW, Calgary AB T2P 1G1 |
| Telephone | (403) 266-0767 |
| Abbreviation | WHITECAP |
| Agent Code | General |
| Operator | A5BE |
| License Date | Feb 1, 1996 |
| Well Status & Activity | |
| Status | License Issued |
| Status | Apr 1, 2012 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | WATER |
| Mode | N/A |
| Type | INJ |
| Scheme | Conventional ER |
| Scheme Sub | Waterflood |
| Field | 0920 |
| Pool | 0800960 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 827 m 2,713 ft |
| Surface Ground Elevation | 822 m 2,697 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |