AB
Abandoned
GAS
ECA VALHALLA 6-25-75-8
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062507508W60 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-075-08W6/0 |
| Well Name | ECA VALHALLA 6-25-75-8 |
| License Number | 0159312 |
| Key List | 0756082506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-075-08W6 |
| Coordinates | 55.523359, -119.099651 |
| Borehole Coordinates | 55.523448, -119.099639 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0026 |
| Name | Ovintiv Canada ULC |
| Address | Box 2850 500 Centre St SE Calgary AB T2P 2S5 |
| Telephone | (403) 645-2000 |
| Abbreviation | OVV |
| Agent Code | General |
| License Date | Jun 21, 1993 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Dec 14, 2006 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | GAS |
| Mode | ABZONE |
| Type | N/A |
| Field | 0920 |
| Pool | 0348008 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 904 m 2,964 ft |
| Surface Ground Elevation | 899 m 2,948 ft |
| Max TVD | 2,235 m 7,333 ft |