AB
Recertification Exempt
N/A
ALBERTA856 NIXON 6-25-73-17
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062507317W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-073-17W4/0 |
| Well Name | ALBERTA856 NIXON 6-25-73-17 |
| License Number | 0061782 |
| Key List | 0734172506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-073-17W4 |
| Coordinates | 55.349428, -112.484306 |
| Borehole Coordinates | 55.349428, -112.484306 |
| Offset Area | A001 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0YA2 |
| Name | Peyto Exploration & Development Corp. |
| Address | 300, 600 - 3 Ave SW, Calgary AB T2P 0G5 |
| Telephone | (403) 261-6081 |
| Abbreviation | PEYTO |
| Agent Code | General |
| License Date | Dec 28, 1976 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Recertification Exempt |
| Status | Jan 11, 1977 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | N/A |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Field | 0651 |
| Pool | 0000000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 578 m 1,896 ft |
| Surface Ground Elevation | 575 m 1,886 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |