AB
Abandoned
WATER
CARDINAL MITSUE 6-25-73-6
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062507306W50 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-073-06W5/0 |
| Well Name | CARDINAL MITSUE 6-25-73-6 |
| License Number | 0157485 |
| Key List | 0735062506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 07-31-073-05W5 |
| Coordinates | 55.365707, -114.756904 |
| Borehole Coordinates | 55.350286, -114.787487 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A6A7 |
| Name | Cardinal Energy Ltd. |
| Address | 600 - 400 3 Ave SW, Calgary AB T2P 4H2 |
| Telephone | (403) 216-2656 |
| Abbreviation | CARDINAL |
| Agent Code | General |
| License Date | Mar 24, 1993 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Oct 16, 2000 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | WATER |
| Mode | ABD |
| Type | INJ |
| Scheme | Conventional ER |
| Scheme Sub | Waterflood |
| Field | 0615 |
| Pool | 0765598 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 595 m 1,951 ft |
| Surface Ground Elevation | 587 m 1,927 ft |
| Max TVD | 1,721 m 5,647 ft |