AB
Suspended
GAS
NUVISTA WEMBLEY 6-25-71-10
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062507110W60 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-071-10W6/0 |
| Well Name | NUVISTA WEMBLEY 6-25-71-10 |
| License Number | 0071498 |
| Key List | 0716102506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-071-10W6 |
| Coordinates | 55.17556, -119.40294 |
| Borehole Coordinates | 55.17556, -119.40294 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A894 |
| Name | Archer Exploration Corp. |
| Address | 550, 525 - 8th Ave SW, Calgary AB T2P 1G1 |
| Telephone | (403) 615-9170 |
| Abbreviation | ARCHER |
| Agent Code | General |
| Operator | A5D4 |
| License Date | Aug 21, 1978 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Suspended |
| Status | Nov 1, 2018 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | GAS |
| Mode | SUSP |
| Type | N/A |
| Field | 0948 |
| Pool | 0271502 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 704 m 2,309 ft |
| Surface Ground Elevation | 699 m 2,292 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |