AB
License Issued
CR-OIL
ARC ANTE 6-25-65-25
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062506525W50 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-065-25W5/0 |
| Well Name | ARC ANTE 6-25-65-25 |
| License Number | 0449685 |
| Key List | 0655252506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 04-31-065-24W5 |
| Coordinates | 54.663138, -117.627929 |
| Borehole Coordinates | 54.650905, -117.644983 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0G30 |
| Name | ARC Resources Ltd. |
| Address | 1200 - 308 4 Ave SW PO Box 6776 Stn D Calgary AB T2P 0H7 |
| Telephone | (403) 503-8600 |
| Abbreviation | ARC RESOURCES |
| Agent Code | General |
| Operator | 0G30 |
| License Date | Nov 1, 2012 |
| Well Status & Activity | |
| Status | License Issued |
| Status | Apr 1, 2021 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | PUMP |
| Type | N/A |
| Field | 0056 |
| Pool | 0800460 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 804 m 2,639 ft |
| Surface Ground Elevation | 799 m 2,622 ft |
| Max TVD | 2,103 m 6,901 ft |