AB
Suspended
CR-BIT
ESSO 88 P3-5 COLDLK 6-25-65-4
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062506504W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-065-04W4/0 |
| Well Name | ESSO 88 P3-5 COLDLK 6-25-65-4 |
| License Number | 0135512 |
| Key List | 0654042506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 05-25-065-04W4 |
| Coordinates | 54.650194, -110.482324 |
| Borehole Coordinates | 54.651381, -110.477896 |
| Offset Area | A010 |
| Offset Depth | 0280000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0007 |
| Name | Imperial Oil Resources Limited |
| Address | PO Box 2480 Stn M 505 Quarry Park Blvd SE Calgary AB T2C 5N1 |
| Telephone | (587) 476-1091 |
| Abbreviation | IMP |
| Agent Code | General |
| Operator | 0007 |
| License Date | Aug 12, 1988 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Suspended |
| Status | Sep 1, 2022 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-BIT |
| Mode | SUSP |
| Type | CYCL |
| Scheme | In Situ |
| Scheme Sub | Commercial-CSS |
| Field | 0564 |
| Pool | 0000000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 615 m 2,016 ft |
| Surface Ground Elevation | 612 m 2,007 ft |
| Max TVD | 451 m 1,481 ft |