AB
Suspended
CR-OIL
CELTIC FOXCK 6-25-62-18
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062506218W50 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-062-18W5/0 |
| Well Name | CELTIC FOXCK 6-25-62-18 |
| License Number | 0191557 |
| Key List | 0625182506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-062-18W5 |
| Coordinates | 54.39087, -116.565428 |
| Borehole Coordinates | 54.390864, -116.564962 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A5BE |
| Name | Whitecap Resources Inc. |
| Address | 3800 - 525 8 Ave SW, Calgary AB T2P 1G1 |
| Telephone | (403) 266-0767 |
| Abbreviation | WHITECAP |
| Agent Code | General |
| License Date | Sep 20, 1996 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Suspended |
| Status | Nov 13, 2012 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | ABZONE |
| Type | N/A |
| Scheme | Conventional ER |
| Scheme Sub | Waterflood |
| Field | 0395 |
| Pool | 0744001 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 878 m 2,881 ft |
| Surface Ground Elevation | 870 m 2,855 ft |
| Max TVD | 3,096 m 10,156 ft |