AB
Abandoned
GAS
PARA KAKWA 6-25-62-6
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062506206W60 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-062-06W6/0 |
| Well Name | PARA KAKWA 6-25-62-6 |
| License Number | 0196810 |
| Key List | 0626062506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 05-25-062-06W6 |
| Coordinates | 54.38932, -118.77114 |
| Borehole Coordinates | 54.391346, -118.768454 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A5A3 |
| Name | Pembina Gas Services Ltd. |
| Address | (403) 231-7500 |
| Telephone | General |
| Abbreviation | 4000 - 585 8 Ave SW PO Box 22128 Bankers Hall Calgary AB T2P 1G1 |
| License Date | Jan 16, 1997 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Sep 11, 2023 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | GAS |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Scheme | Disposal & Storage |
| Scheme Sub | III Acid Gas |
| Field | 0519 |
| Pool | 0658001 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 1,151 m 3,775 ft |
| Surface Ground Elevation | 1,143 m 3,750 ft |
| Max TVD | 4,581 m 15,029 ft |