AB
Recertification Exempt
GAS
PROGRESS WHCOURT 6-25-61-11
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062506111W52 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-061-11W5/2 |
| Well Name | PROGRESS WHCOURT 6-25-61-11 |
| License Number | 0217911 |
| Key List | 0615112506002 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-061-11W5 |
| Coordinates | 54.304927, -115.517808 |
| Borehole Coordinates | 54.304927, -115.517808 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A0YZ |
| Name | Petronas Energy Canada Ltd. |
| Address | 215 - 2 Street SW, #1600 Calgary AB T2P 1M4 |
| Telephone | (403) 216-2510 |
| Abbreviation | PROGRESS |
| Agent Code | General |
| License Date | Oct 5, 1998 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Recertification Exempt |
| Status | Jul 28, 2000 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | GAS |
| Mode | ABZONE |
| Type | N/A |
| Field | 0951 |
| Pool | 0642008 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 816 m 2,677 ft |
| Surface Ground Elevation | 811 m 2,660 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |