AB
Abandoned
N/A
TAC REDWATER 6-25-55-20
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062505520W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-055-20W4/0 |
| Well Name | TAC REDWATER 6-25-55-20 |
| License Number | 0073485 |
| Key List | 0554202506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-055-20W4 |
| Coordinates | 53.778536, -112.844485 |
| Borehole Coordinates | 53.778536, -112.844485 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A04N |
| Name | Tamarack Valley Energy Ltd. |
| Address | 1700, 525 - 8 Avenue SW, Calgary AB T2P 1G1 |
| Telephone | (403) 263-4440 |
| Abbreviation | TVE |
| Agent Code | General |
| License Date | Dec 13, 1978 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Oct 17, 2023 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | N/A |
| Mode | ABZONE |
| Type | N/A |
| Field | 0770 |
| Pool | 0000000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 655 m 2,147 ft |
| Surface Ground Elevation | 651 m 2,136 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |