AB
Abandoned
N/A
BEC EDSON 6-25-53-16
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062505316W52 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-053-16W5/2 |
| Well Name | BEC EDSON 6-25-53-16 |
| License Number | 0274021 |
| Key List | 0535162506002 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-053-16W5 |
| Coordinates | 53.603812, -116.225857 |
| Borehole Coordinates | 53.603812, -116.225857 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A573 |
| Name | Tourmaline Oil Corp. |
| Address | 3700, 250 - 6 Ave SW, Calgary AB T2P 3H7 |
| Telephone | (403) 266-5992 |
| Abbreviation | TOURMALINE |
| Agent Code | General |
| License Date | Sep 23, 2002 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Sep 22, 2017 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | N/A |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Field | 0320 |
| Pool | 0000000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 924 m 3,033 ft |
| Surface Ground Elevation | 919 m 3,015 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |