AB
Abandoned
GAS
AVN PLAIN 6-25-53-12
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062505312W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-053-12W4/0 |
| Well Name | AVN PLAIN 6-25-53-12 |
| License Number | 0274558 |
| Key List | 0534122506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 07-25-053-12W4 |
| Coordinates | 53.606295, -111.635746 |
| Borehole Coordinates | 53.606832, -111.636575 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0TD9 |
| Name | Advantage Energy Ltd. |
| Address | 2200, 440 - 2 Ave SW, Calgary AB T2P 5E9 |
| Telephone | (403) 718-8000 |
| Abbreviation | AVN |
| Agent Code | General |
| License Date | Oct 9, 2002 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Mar 22, 2022 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | GAS |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Field | 0715 |
| Pool | 0801960 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 669 m 2,194 ft |
| Surface Ground Elevation | 666 m 2,184 ft |
| Max TVD | 767 m 2,515 ft |