AB
Recertified
CR-OIL
KENO WELL NO. 1
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062504927W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-049-27W4/0 |
| Well Name | KENO WELL NO. 1 |
| License Number | 0002523 |
| Key List | 0494272506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-049-27W4 |
| Coordinates | 53.256019, -113.819857 |
| Borehole Coordinates | 53.256019, -113.819857 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0036 |
| Name | Legal Oil & Gas Ltd. |
| Address | PO Box 41116, Edmonton AB T6J 6M7 |
| Telephone | Limited |
| Abbreviation | LEGAL O&G |
| License Date | Jan 11, 1951 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Recertified |
| Status | Oct 4, 1968 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Field | 0551 |
| Pool | 0696001 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 732 m 2,402 ft |
| Surface Ground Elevation | 729 m 2,391 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |