AB
License Issued
CR-OIL
WHITECAP PEMBINA 6-25-49-11
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062504911W50 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-049-11W5/0 |
| Well Name | WHITECAP PEMBINA 6-25-49-11 |
| License Number | 0019748 |
| Key List | 0495112506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-049-11W5 |
| Coordinates | 53.256167, -115.479538 |
| Borehole Coordinates | 53.256167, -115.479538 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A5BE |
| Name | Whitecap Resources Inc. |
| Address | 3800 - 525 8 Ave SW, Calgary AB T2P 1G1 |
| Telephone | (403) 266-0767 |
| Abbreviation | WHITECAP |
| Agent Code | General |
| Operator | A5BE |
| License Date | Sep 23, 1960 |
| Well Status & Activity | |
| Status | License Issued |
| Status | Nov 9, 1960 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | PUMP |
| Type | N/A |
| Scheme | Conventional ER |
| Scheme Sub | Waterflood |
| Field | 0685 |
| Pool | 0176000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 919 m 3,014 ft |
| Surface Ground Elevation | 916 m 3,005 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |