AB
License Issued
WATER
ROC PEMBINA 6-25-49-6
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062504906W50 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-049-06W5/0 |
| Well Name | ROC PEMBINA 6-25-49-6 |
| License Number | 0017910 |
| Key List | 0495062506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-049-06W5 |
| Coordinates | 53.256078, -114.748192 |
| Borehole Coordinates | 53.256078, -114.748192 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A8K9 |
| Name | Ricochet Oil Corp. |
| Address | Suite 500, 525 - 8th Ave SW, Calgary AB T2P 1G1 |
| Telephone | (403) 869-2047 |
| Abbreviation | ROC |
| Agent Code | General |
| Operator | A8K9 |
| License Date | Oct 7, 1959 |
| Well Status & Activity | |
| Status | License Issued |
| Status | Nov 1, 1962 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | WATER |
| Mode | N/A |
| Type | INJ |
| Scheme | Conventional ER |
| Scheme Sub | Waterflood |
| Field | 0685 |
| Pool | 0176000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 790 m 2,591 ft |
| Surface Ground Elevation | 786 m 2,578 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |