AB
Abandoned
WATER
JOURNEY PEMBINA 6-25-49-4
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062504904W50 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-049-04W5/0 |
| Well Name | JOURNEY PEMBINA 6-25-49-4 |
| License Number | 0095685 |
| Key List | 0495042506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-049-04W5 |
| Coordinates | 53.25517, -114.453354 |
| Borehole Coordinates | 53.25517, -114.453354 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A8BA |
| Name | Maga Energy Ltd. |
| Address | (403) 860-4127 |
| Telephone | Limited |
| Abbreviation | 900 6 Ave Sw Suite 900 Calgary AB T2P3K2 |
| License Date | Mar 31, 1982 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Dec 11, 2023 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | WATER |
| Mode | ABD |
| Type | INJ |
| Scheme | Conventional ER |
| Scheme Sub | Waterflood |
| Field | 0685 |
| Pool | 0816960 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 831 m 2,727 ft |
| Surface Ground Elevation | 827 m 2,712 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |