AB
Recertified
WATER
HOMESTEAD JOARCAM 6-25-48-21
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062504821W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-048-21W4/0 |
| Well Name | HOMESTEAD JOARCAM 6-25-48-21 |
| License Number | 0004583 |
| Key List | 0484212506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-048-21W4 |
| Coordinates | 53.1689, -112.94258 |
| Borehole Coordinates | 53.1689, -112.94258 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A5RD |
| Name | Enerplus Corporation |
| Address | 3000-333 7 Ave SW, Calgary AB T2P 2Z1 |
| Telephone | (403) 298-2200 |
| Abbreviation | ENERPLUS CORP |
| Agent Code | General |
| License Date | Apr 28, 1952 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Recertified |
| Status | Jun 15, 2011 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | WATER |
| Mode | ABD |
| Type | INJ |
| Scheme | Conventional ER |
| Scheme Sub | Waterflood |
| Field | 0503 |
| Pool | 0218000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 757 m 2,482 ft |
| Surface Ground Elevation | 754 m 2,473 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |