AB
License Issued
CR-OIL
PAN AM-HUDSON'S BAY PEMBINA D-28
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062504810W50 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-048-10W5/0 |
| Well Name | PAN AM-HUDSON'S BAY PEMBINA D-28 |
| License Number | 0011458 |
| Key List | 0485102506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-048-10W5 |
| Coordinates | 53.168828, -115.333215 |
| Borehole Coordinates | 53.168828, -115.333215 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0BP8 |
| Name | Obsidian Energy Ltd. |
| Address | 200 - 207, 9 Ave SW PO Box 1450 Stn M Calgary AB T2P 1K3 |
| Telephone | (403) 777-2500 |
| Abbreviation | OBE |
| Agent Code | General |
| Operator | A6JK |
| License Date | May 23, 1956 |
| Well Status & Activity | |
| Status | License Issued |
| Status | Jun 28, 1963 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | PUMP |
| Type | N/A |
| Scheme | Conventional ER |
| Scheme Sub | Waterflood |
| Field | 0685 |
| Pool | 0176000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 932 m 3,056 ft |
| Surface Ground Elevation | 926 m 3,038 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |