AB
Abandoned
CR-OIL
1598385 Alberta PEMBINA 6-25-48-4
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062504804W50 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-048-04W5/0 |
| Well Name | 1598385 Alberta PEMBINA 6-25-48-4 |
| License Number | 0013944 |
| Key List | 0485042506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-048-04W5 |
| Coordinates | 53.168803, -114.455629 |
| Borehole Coordinates | 53.168803, -114.455629 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0XZ4 |
| Name | Bonterra Energy Corp. |
| Address | 800, 215 - 9th Avenue SW, Calgary AB T2P 1K3 |
| Telephone | (403) 262-5307 |
| Abbreviation | BONTERRA |
| Agent Code | General |
| License Date | Sep 6, 1957 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Dec 1, 2020 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Field | 0685 |
| Pool | 0176000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 815 m 2,673 ft |
| Surface Ground Elevation | 811 m 2,660 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |