AB
Abandoned
WATER
ROC PEMBINA 6-25-47-7
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062504707W50 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-047-07W5/0 |
| Well Name | ROC PEMBINA 6-25-47-7 |
| License Number | 0012721 |
| Key List | 0475072506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-047-07W5 |
| Coordinates | 53.081526, -114.894543 |
| Borehole Coordinates | 53.081526, -114.894543 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A8K9 |
| Name | Ricochet Oil Corp. |
| Address | Suite 500, 525 - 8th Ave SW, Calgary AB T2P 1G1 |
| Telephone | (403) 869-2047 |
| Abbreviation | ROC |
| Agent Code | General |
| License Date | Nov 27, 1956 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Aug 30, 2022 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | WATER |
| Mode | ABD |
| Type | INJ |
| Scheme | Conventional ER |
| Scheme Sub | Waterflood |
| Field | 0685 |
| Pool | 0176000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 903 m 2,963 ft |
| Surface Ground Elevation | 900 m 2,951 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |