AB
Abandoned
CR-OIL
ESSO PIGEON LAKE 6-25
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062504628W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-046-28W4/0 |
| Well Name | ESSO PIGEON LAKE 6-25 |
| License Number | 0007323 |
| Key List | 0464282506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-046-28W4 |
| Coordinates | 52.994329, -113.938086 |
| Borehole Coordinates | 52.994411, -113.938022 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0007 |
| Name | Imperial Oil Resources Limited |
| Address | PO Box 2480 Stn M 505 Quarry Park Blvd SE Calgary AB T2C 5N1 |
| Telephone | (587) 476-1091 |
| Abbreviation | IMP |
| Agent Code | General |
| License Date | Nov 16, 1953 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Aug 12, 2003 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Field | 0151 |
| Pool | 0720001 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 874 m 2,868 ft |
| Surface Ground Elevation | 871 m 2,858 ft |
| Max TVD | 2,168 m 7,112 ft |