AB
Recertified
GAS
CPEC REDWILOW 6-25-40-16
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062504016W42 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-040-16W4/2 |
| Well Name | CPEC REDWILOW 6-25-40-16 |
| License Number | 0143053 |
| Key List | 0404162506002 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-040-16W4 |
| Coordinates | 52.4697, -112.181668 |
| Borehole Coordinates | 52.4697, -112.181668 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A5BE |
| Name | Whitecap Resources Inc. |
| Address | 3800 - 525 8 Ave SW, Calgary AB T2P 1G1 |
| Telephone | (403) 266-0767 |
| Abbreviation | WHITECAP |
| Agent Code | General |
| License Date | Jan 31, 1990 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Recertified |
| Status | Oct 17, 2014 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | GAS |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Field | 0774 |
| Pool | 0310028 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 729 m 2,392 ft |
| Surface Ground Elevation | 725 m 2,379 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |