AB
License Issued
CR-OIL
HESC NEVIS 6-25-39-23
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062503923W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-039-23W4/0 |
| Well Name | HESC NEVIS 6-25-39-23 |
| License Number | 0112845 |
| Key List | 0394232506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-039-23W4 |
| Coordinates | 52.379874, -113.1844 |
| Borehole Coordinates | 52.379874, -113.1844 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A6R6 |
| Name | HESC Energy Corporation |
| Address | Suite 600, 816 7th Ave SW, Calgary AB T2P 1A1 |
| Telephone | (403) 263-3755 |
| Abbreviation | HESC |
| Agent Code | General |
| Operator | A6R6 |
| License Date | Jan 25, 1985 |
| Well Status & Activity | |
| Status | License Issued |
| Status | Sep 16, 2021 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | PUMP |
| Type | N/A |
| Field | 0636 |
| Pool | 0800160 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 801 m 2,629 ft |
| Surface Ground Elevation | 798 m 2,616 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |