AB
Recertification Exempt
CR-OIL
CALIFORNIA STANDARD JOFFRE 6-25
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062503826W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-038-26W4/0 |
| Well Name | CALIFORNIA STANDARD JOFFRE 6-25 |
| License Number | 0008369 |
| Key List | 0384262506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-038-26W4 |
| Coordinates | 52.293955, -113.590997 |
| Borehole Coordinates | 52.293955, -113.590997 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0045 |
| Name | Chevron Canada Limited |
| Address | 500 - 5 Ave SW Attn: Compliance Assurance Calgary AB T2P 0L7 |
| Telephone | (403) 234-5000 |
| Abbreviation | CHEVRON |
| Agent Code | General |
| License Date | Aug 13, 1954 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Recertification Exempt |
| Status | Oct 16, 1962 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | CR-OIL |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Scheme | Conventional ER |
| Scheme Sub | Waterflood |
| Field | 0505 |
| Pool | 0218000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 925 m 3,035 ft |
| Surface Ground Elevation | 921 m 3,020 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |