AB
Abandoned
N/A
NVP PROVOST 6-25-34-12
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062503412W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-034-12W4/0 |
| Well Name | NVP PROVOST 6-25-34-12 |
| License Number | 0225327 |
| Key List | 0344122506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 10-25-034-12W4 |
| Coordinates | 51.950134, -111.570963 |
| Borehole Coordinates | 51.94528, -111.577839 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | A6NT |
| Name | NVP Exploration Inc. |
| Address | 2010, 150 - 9th Ave SW, Calgary AB T2P 3H9 |
| Telephone | (403) 775-2649 |
| Abbreviation | NVP |
| Agent Code | General |
| License Date | Aug 12, 1999 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Oct 31, 2015 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | N/A |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Field | 0750 |
| Pool | 0000000 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 790 m 2,592 ft |
| Surface Ground Elevation | 785 m 2,574 ft |
| Max TVD | 1,034 m 3,391 ft |