AB
Abandoned
N/A
CWNG CARBON 6-25-29-23
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062502923W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-029-23W4/0 |
| Well Name | CWNG CARBON 6-25-29-23 |
| License Number | 0069481 |
| Key List | 0294232506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-029-23W4 |
| Coordinates | 51.507537, -113.111763 |
| Borehole Coordinates | 51.507537, -113.111763 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0Z2W |
| Name | ATCO Next Energy Ltd. |
| Address | 5302 Forand Street SW, Calgary AB T3E 8B4 |
| Telephone | (403) 245-7113 |
| Abbreviation | ATCO UTILITY S |
| Agent Code | General |
| License Date | May 11, 1978 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Nov 15, 2022 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | N/A |
| Mode | ABD |
| Type | OBSERV |
| Field | 0935 |
| Pool | 0223938 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 844 m 2,769 ft |
| Surface Ground Elevation | 840 m 2,757 ft |