AB
Abandoned
GAS
CITY OF MEDHAT CESSFORD 6-25-24-11
Unlock Well Details
Subscribe to view full well data, production charts, and location maps.
$33/mo Pro plan
Start 14-Day Free Trial Compare all plans| Well Identity | |
|---|---|
| ID | AB00062502411W40 |
| Unique Well Identifier | 00/06-25-024-11W4/0 |
| Well Name | CITY OF MEDHAT CESSFORD 6-25-24-11 |
| License Number | 0258142 |
| Key List | 0244112506000 |
| Location & Geography | |
| Province | AB |
| Location | 06-25-024-11W4 |
| Coordinates | 51.073788, -111.413757 |
| Borehole Coordinates | 51.073788, -111.413757 |
| Offset Depth | 0000000 |
| Licensing & Legal | |
| Licensee | 0150 |
| Name | City Of Medicine Hat |
| Address | 580 First Street SE c/o Kevin Redden Medicine Hat AB T1A 8E6 |
| Telephone | (403) 529-8248 |
| Abbreviation | CITY OF MEDH |
| Agent Code | General |
| License Date | Aug 1, 2001 |
| Well Status & Activity | |
| Status | Abandoned |
| Status | Nov 11, 2015 |
| Well Characteristics | |
| Fluid Type | GAS |
| Mode | ABD |
| Type | N/A |
| Field | 0206 |
| Pool | 0950160 |
| Surface & Borehole Data | |
| Surface KB Elevation | 723 m 2,372 ft |
| Surface Ground Elevation | 719 m 2,360 ft |
| Max TVD | 0 m 0 ft |